Design & Transformace | Česká krajina

Návrh a realizace architektury výstavy Česká krajina, která byla jednou ze dvou částí výstavy Design & Tranformace v Bruselu, představující historii, současnost a vizi českého designu.

8. – 02.10. 2022 Prague House Brussels

Výstava Design & Transformace vznikla u příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU díky Vysoké škole uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, Úřadem vlády ČR a dalšími vládními institucemi.

grafický design Tereza Saitzová a Olga Benešová (Studio Marvil)
fotografie Vojtěch Veškrna
krátké filmy Kolektiv autorů UMPRUM a AMU pod vedením Michaely Režové

vystavující | studenti a čerství absolventi UMPRUM
Aneta Honzová & Natálie Costantinová, Anna Jožová, Terezie Lexová & Štěpán Smetana, Monika Martykánová, Markéta Jebavá, Gréta Kušnírová, Jakub Křelina, Tomáš Kučera, Dávid Valovič, Karolína Vintrová, Quynh Trang Tran

vystavující | pedagogové a absolventi UMPRUM
Aleš Boem, Studio Geometr – Linda Kaplanová, Klára Spišková, Herrmann & Coufal, Klára Horáčková, Tereza Rosalie Kladošová, Lucie Koldová, Karel Matějka, Olgoj Chorchoj, Jiří Pelcl & Michal Malášek, Milan Pekař, Rony Plesl, Tadeáš Podracký, Agáta Seeháková, Anna Štajglová, Anna Štěpánková

rok realizace 2022

fotografie Viktorie Macánová,
Dáša Kneřová, Vojtěch Veškrna

Fragmenty výstavního mobiliáře
ilustrace konceptu Česká krajina

Instalaci jsme koncipovali jako symbolickou krajinu hor prorůstajících suterénem a přízemím budovy Pražského domu v Bruselu a týčících se až na vrchol současného designu. 

axonometrie dispozice suterénu Pražského domu v Bruselu

V suterénu u úpatí hor se nachází základní tábor studentů a čerstvých absolventů UMPRUM. Chodbám směrem k projekčnímu sálu dominují fotografie z autorského cyklu Vojtěcha Veškrny. V projekčním sálu lze poté shlédnout šest krátkých filmů o příbězích a historii českých firem, které vznikly pod vedením Michaely Režové ve spolupráci s UMPRUM a AMU.

axonometrie dispozice přízemí Pražského domu v Bruselu

V přízemním prostoru pražského domu v Bruselu se nachází druhá část výstavy Česká krajina. Nad mraky se zde tyčí vrcholky naší fantaskní krajiny. V krásných historických prostorách z 19. století jsme zde měli možnost vystavit některé z prací absolventů a profesorů UMPRUM . Hlavnímu sálu dominuje skleněný lustr Herbarium firmy Lasvit, který se ční nad jezerem ručně taftovaného koberce od studia Masopust Store. V zahradě poté ukazuje svou produkci exteriérového mobiliáře firma mmcité.